«Όπως και η τέχνη, έτσι και το μακιγιάζ μπορεί να αλλάξει την οπτική μας», εξηγεί ο γλύπτης και street artist eL Seed, ο οποίος επιμελήθηκε τη νέα συλλογή μακιγιάζ της MAC. «Η έμπνευση έρχεται από τους δρόμους και τις κοινότητες στις οποίες ζωγραφίζω. Η καλλιγραφία που χρησιμοποιώ είναι λέξεις με πολύ βαθύ νόημα».
![Ο Γαλλοτυνήσιος street artist αποτυπώνει το όραμα του σε μια χρωματική παλέτα που ξεκινά από τα μονοχρωματικά nudes και φτάνει μέχρι το έντονο φούξια. MAC x eL Seed: Το street art συναντά την ομορφιά-1](https://vogue.gr/wp-content/uploads/2019/04/MACxeLSeed2.jpg)
Με κύριο χαρακτηριστικό ένα σχέδιο που μοιάζει με graffiti πάνω σε ένα έντονο ροζ καμβά- σήμα κατατεθέν του καλλιτέχνη-, η νέα αυτή σειρά αποτελείται από 4 διαφορετικές αποχρώσεις κραγιόν, μια παλέτα με σκιές για τα μάτια και τα ζυγωματικά, το Extra Dimension Skinfinish highlighter, καθώς και ένα σετ από πινέλα μακιγιάζ. Επιπλέον, η καλλιγραφία που κοσμεί την κάθε συσκευασία είναι βασισμένη σε ένα ρητό του Κικέρωνα, «Το πρόσωπο είναι μια εικόνα του μυαλού και τα μάτια οι μεταφραστές του».