Η δεύτερη συλλογή του Matthieu Blazy για τον οίκο Bottega Veneta, ήταν φυσικά πολυαναμενόμενη. Για την Άνοιξη/Καλοκαίρι 2023, ο creative director του οίκου ονόμασε την κολεξιόν του Peverse Banality. Τι σημαίνει όμως αυτό στην πράξη;
Τα πρώτα έξι looks της συλλογής Bottega Veneta, ανάμεσά τους και αυτό της Kate Moss, θα μπορούσε να αποτελεί στιγμιότυπο από street style του 1990, με τα polo T-shirts, τα oversized καρό πουκάμισα και τα άνετα chinos, αντιπροσωπεύουν την ιδέα του perverse banality για τον Matthieu Blazy. Δέκα χρόνια πριν αυτός ο φετιχισμός του συνηθισμένου ονομάστηκε normcore. Ο Matthieu Blazy όμως ανέβασε τον πήχη με κομμάτια “ψευδαίσθηση”, φτιαγμένα από δέρμα. Όλοι στο στούντιο φορούν τα ίδια, ένα T-shirt, ένα πουκάμισο, μια φούστα, αυτό το casual comfort θέλαμε να ανανεώσουμε στην Bottega Veneta, με στοιχεία που αναγνωρίζει μόνο αυτός που τα φορά.
![Εβδομάδα Μόδας Μιλάνου: 5 πράγματα που πρέπει να ξέρετε για το Bottega Veneta SS23 show-1](https://vogue.gr/wp-content/uploads/2022/09/FIO00383.jpg)
Το σκηνικό
Το χρωματιστό catwalk σχεδιάστηκε από τον New-York based Ιταλού αρχιτέκτονα Gaetano Pesce, τα γλυπτά του οποίου ισορροπούν μεταξύ του industrial και του απτού. Το σετ στη Fabbrica Orobia, έμοιαζε με μια αφηρημένη ιδέα του urban τοπίου. Η ιδέα ήταν μια απεικόνιση του κόσμου σε ένα μικρό δωμάτιο, κάθε πόλη με διαφορετικό χαρακτήρα. “Είχαμε πολλές συζητήσεις για το diversity “.