Η συλλογή Rendez-Vous για την Άνοιξη/Καλοκαίρι 2022 που παρουσιάστηκε στο Carreau du Temple στο Παρίσι, τοποθέτησε το παρελθόν σε ένα νέο πλαίσιο.
Η μόδα γεννιέται στο στούντιο και υφαίνεται στο ατελιέ. Στους δρόμους όμως είναι που ζωντανεύει και βλέπουμε την πραγματική της διάσταση, όταν συναντά την ταυτότητα του ατόμου που φορά το κάθε κομμάτι, τις ατέλειες, τη διάθεσή του. Αυτό ήταν το μήνυμα του Pierpaolo Piccioli για την συλλογή SS22 Rendez-Vous για τον οίκο Valentino, που παρουσιάστηκε στην Εβδομάδα Μόδας του Παρισιού. Το show μας σύστησε και το Valentino Archive Project, μια αναδρομή του Pierpaolo Piccioli στο παρελθόν.
Ο Pierpaolo Piccioli μας είχε προετοιμάσει γι’ αυτή τη στιγμή ανεβάζοντας μια φωτογραφία της Zendaya στο Instagram, με ένα λευκό φόρεμα με κεντημένα λουλούδια και gladiator σανδάλια, αντίστοιχο με ένα φόρεμα που η Marisa Berenson φόρεσε το 1968 για τη British Vogue. “Πρέπει να γνωρίζεις το παρελθόν για να προχωρήσεις μπροστά”, σχολίασε.
Το πρώτο look της Rendez-Vous SS22 collection, ήταν ένα από τα πέντε αρχειακά κομμάτια που επαναδημιουργήθηκαν ως μέρος του Valentino Archive Project. Σε μια εποχή που όλοι κοιτούν προς το μέλλον, ο Pierpaolo Piccioli θέλησε να μάθει από το παρελθόν, αντί να το ξεχάσει. Με αυτό τον τρόπο μένει πιστός στους κώδικες του οίκου, αγκαλιάζοντας μια νέα γενιά. Δεν έχει νόημα να δείχνεις απλά τα βολάν, αλλά να γνωρίζεις και την ιστορία τους, είναι η φιλοσοφία του σχεδιαστή πίσω από την SS22 συλλογή.
Συνολικά πέντε κομμάτια από το αρχείο του Valentino, επέστρεψαν στο catwalk, όπως το poppy dress από το 1971, το animal print παλτό του 1967, το Valentino τζιν του 1986. Αυτή τη φορά το show δεν έγινε σε κάποιο palazzo, αλλά στο Carreau du Temple, μια παλιά αγορά του 19ου αιώνα, ενώ τα μοντέλα περπάτησαν στους δρόμους του Le Marais μέχρι να φτάσουν στο catwalk.
Μπορεί η έμπνευση να ήρθε από το παρελθόν, όμως ο Pierpaolo Piccioli έδωσε νέο στυλ και διαφορετικές υφές στα υφάσματα. Το daywear είναι το επίκεντρο τώρα, οπότε και το tailoring ήταν προσαρμοσμένο στη σύγχρονη street αισθητική, ενώ είδαμε και πολλά genderless κομμάτια, όπως τα παλτό και οι κάπες.