Το έβδομο άλμπουμ της καριέρας της είναι και το πιο προσωπικό της, γι’ αυτό το τιτλοφορεί με το όνομά της: Alicia. Από τα singles Underdog, Time Machine και Show Me Love (ντουέτο με τον Miguel) που προηγήθηκαν, ένα είναι σίγουρο: η Alicia Keys διανύει την πιο δημιουργική περίοδό της.
![Μουσική: Ταξίδι ζωής-1](https://vogue.gr/wp-content/uploads/2020/03/Photo-Credit_Milan-Zrnic-scaled.jpg)
Το αποδεικνύει και η «multi-media» παγκόσμια περιοδεία που ετοιμάζει για το καλοκαίρι, με κάθε συναυλία να είναι «διαλογισμός για την αγάπη και τη ζωή». Κάτι σαν το More Myself: A Journey, το νέο –αυτοβιογραφικό- βιβλίο που έγραψε για το ταξίδι της προς την αυτοπραγμάτωση.
Το άλμπουμ θα κυκλοφορήσει στις 20/3 και το βιβλίο στις 30/3.