Με την πρώτη ματιά τα cargo παντελόνια δεν ταιριάζουν σε όλες. Για την ακρίβεια τα έχουμε συνδέσει με πιο teen εμφανίσεις συνδυασμένα με ugly sneakers και crop tops ή και με το dad style. Όπως συμβαίνει όμως με όλα τα παρεξηγήμένα trends, έτσι και τα cargo παντελόνια αυτή τη στιγμή γνωρίζουν μια νέα άνθιση, γίνονται πιο θηλυκά και wearable και απομακρύνονται από την εικόνα που είχαμε σχηματίσει. Το γεγονός πως τα επιλέγουν style icons όπως η Pernille Teisbaek ή η Bella Hadid, μας αρκεί για να δώσουμε μια ευκαιρία σε αυτό το στυλ.
Οι οίκοι Bottega Veneta, Fendi, Balmain, υπέκυψαν στην τάση και έδωσαν μια νέα γραμμή σε αυτό το λειτουργικό παντελόνι. Διατήρησαν φυσικά τις μεγάλες τσέπες και την urban αισθητική, αλλά η γραμμή του είναι πια πιο χαλαρή και sleek, για να μπορεί να φορεθεί ακόμα και στο γραφείο. Ακόμα και οι τσέπες είναι πιο στρατηγικά τοποθετημένες, για να μην προσθέτουν πολύ όγκο. Το cargo παντελόνι είναι ένα κομμάτι-κλειδί του φθινοπώρου γύρω από το οποίο μπορούμε να χτίσουμε πολλά διαφορετικά στυλ.