Το καλοκαιρινό στυλ της Kate Moss στα ‘90s αποτελούνταν κυρίως από sundresses, γαλότσες και bohemian γιλέκα. Υπήρχε όμως και ένα ακόμη staple που κυριάρχησε ιδιαίτερα στην ‘90s γκαρνταρόμπα της: τα micro shorts.
Στην πρώτη της εμφάνιση στο Glastonbury Festival το 2005, το supermodel Kate Moss εμφανίστηκε με ένα καρό σορτς. Από τότε, τα fashion blogs δεν σταμάτησαν να αναπαράγουν αυτές τις εικόνες για αρκετές σεζόν.
Η επιστροφή του micro shorts της Kate Moss το 2022
Ίσως αυτό το στυλ να σας θυμίζει κάτι από το παρελθόν. Η Kate Moss συνδύασε το hot σορτς με μια ζώνη που ήταν σχεδόν τόσο φαρδιά όσο το σορτς της. Η φωτογραφία σηματοδότησε την αρχή μιας fashion εμμονής που είχε διάρκεια για πολλά χρόνια, τα super mini σορτς.
Τώρα βλέπουμε ξανά την Kate Moss να επαναφέρει την τάση και δίνει έμπνευση στη νέα γενιά να υιοθετήσει τα fashion codes του Y2K.