Μια ματιά σε street style και πασαρέλες και θα καταλάβετε αμέσως πως το sportswear είναι το μεγαλό trend που θα μας απασχολήσει όλους τους επόμενους μήνες. Εκτός από φαρδιά jacket, tennis skirts αλλά και sneakers με ψηλές κάλτσες, θα φορέσουμε και κολάν, των οποίων η νέα εκδοχή έχει γίνει must have.
Τα stirrup leggings, τα κολάν με το χαρακτηριστικό λάστιχο στο πέλμα, ξεκίνησαν από πέρυσι να μας τραβούν την προσοχή, όταν τα είδαμε στα σύνολα μερικών από των πιο hot κοριτσιών της μόδας, όπως η Blanca Miro και οι σχεδιάστριες πίσω από το brand The Attico. Κυρίως με high heels, ο τρόπος που φορέθηκε το stirrup κολάν απέδειξε πως ένα καθαρά athleisure και casual κομμάτι μπορεί εύκολα να επαναπροσδιοριστεί και να ενταχθεί μέχρι και σε βραδινά σύνολα που θα κάνουν τη διαφορά.
Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.
Φυσικά, τα high heels δεν είναι τα μόνα παπούτσια με τα οποία μπορείτε να σετάρετε τα συγκεκριμένα κολάν, αφού τα έχουμε δει – με μεγάλη επιτυχία – και με μπαλαρίνες. Pointy, σοφιστικέ, slim ή ballet style, οι μπαλαρίνες είναι πάντα μια πολύ καλή επιλογή για να δώσετε chic αέρα σε κάποιο sporty piece, ενώ οι πιο τολμηρές μπορούν να τα φορέσουν και με ankle boots.