Η εμμονή της μόδας με τα φλοράλ μοτίβα είναι σίγουρη ανεξάντλητη ιδίως την άνοιξη, όμως αυτή τη φορά οι σχεδιαστές δώσανε τον πιο δημιουργικό τους εαυτό. Φτάνοντας στο σημείο του κορεσμού, διαφορετικά prints παντρεύονται μεταξύ τους χωρίς περιορισμούς, δημιουργώντας μια ευχάριστη πολυφωνία.
![Michael Kors To mix & match αποδεικνύεται η πιο δημιουργική τάση του 2019-1](https://vogue.gr/wp-content/uploads/2018/10/michael-kors_indigital.jpg)
![Carolina Herrera To mix & match αποδεικνύεται η πιο δημιουργική τάση του 2019-2](https://vogue.gr/wp-content/uploads/2018/10/herrera_indigital.jpg)
Την αρχή έκαναν οι Versace– που κράτησε την ίδια λογική και στα αξεσουάρ, όπως μαντήλια, τσάντες και καλσόν-, Michael Kors– με ένα συνδυασμό floral και graphic-, αλλά και Balenciaga, όπου το λογότυπο που έχει πλέον αποκτήσει φανατικούς οπαδός μεταμορφώθηκε σε microprint ντύνοντας ακανόνιστες σιλουέτες.