Φέρτε στο νου σας μια κλασική εικόνα ελληνικού καλοκαιριού: ηλιοβασίλεμα στη θάλασσα, σοκάκια σε νησιά, θερινά σινεμά, υπαίθρια μπαρ ή ό,τι άλλο σας ξυπνάει όμορφες αναμνήσεις. Τοποθετήστε τώρα σε αυτό το σκηνικό μια γυναικεία φιγούρα. Πώς θα είναι ντυμένη; Κατά πάσα πιθανότητα με ένα αέρινο σύνολο, σανδάλια, κρίκους στα αφτιά, μακριά κολιέ, ίσως κι ένα μεγάλο ψάθινο καπέλο ή τουρμπάν στα επιμελώς ατημέλητα μαλλιά της. Με ένα μποέμ look με λίγα λόγια. Που όλες οι γυναίκες αγαπούν και μεγάλοι σχεδιαστές το αποθεώνουν.
![Μποέμ: Tο απόλυτο στυλ του καλοκαιριού έχει στον πυρήνα του την ελευθερία-1](https://vogue.gr/wp-content/uploads/2020/08/CN00042868-scaled.jpg)
Το στυλ μποέμ δεν περιορίζεται βεβαίως στην παραπάνω περιγραφή. Εκφράζεται με ποικίλους τρόπους, ανάλογα με την επιρροή –από τους τσιγγάνικους φραμπαλάδες και τα ανατολίτικα πολύχρωμα μεταξωτά μέχρι το φολκλόρ διαφορετικών πολιτισμών- και την εποχή – αλλιώς το εξέφρασαν οι επαναστατημένοι Αμερικάνοι χίπις, διαφορετικά οι εκπρόσωποι της μποέμ κοινότητας του Swinging London ή τα μέλη του διεθνούς τζετ σετ. Όλοι, ωστόσο, είχαν κοινή αφετηρία: το ελεύθερο πνεύμα που κυριαρχεί στην μποέμ κουλτούρα.
![Μποέμ: Tο απόλυτο στυλ του καλοκαιριού έχει στον πυρήνα του την ελευθερία-2](https://vogue.gr/wp-content/uploads/2020/08/CN00035692.jpg)
Η λέξη η ίδια προδίδει την καταγωγή του κινήματος: τη Γαλλία, όπου η λέξη «bohème» παρέπεμπε στους τσιγγάνους -Ρομά σήμερα- που τότε θεωρούνταν ότι κατάγονταν από τη Βοημία – εκτεταμένη περιοχή της Τσεχίας. (Παρανόηση που οφείλεται στο ότι ερχόμενοι από την Ινδία μέσω Βυζαντίου εγκαταστάθηκαν στην Ευρώπη χάρη σε έγγραφα που τους χορήγησε στις αρχές του 1400 ο βασιλιάς της Βοημίας Σιγισμούνδος -Αυτοκράτωρ της Αγίας Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας του Γερμανικού Έθνους- προκειμένου να σωθούν από την οθωμανική επέλαση).