Πώς επιλέγουμε την σωστή κρέμα ματιών; Αρκεί να παρατηρήσουμε τις ανάγκες της επιδερμίδας μας και να εστιάσουμε στην εύθραυστη και ευαίσθητη φύση αυτής της περιοχής. Οι κρέμες ματιών μπορούν να αντιμετωπίσουν την αφυδάτωση, τη θαμπή όψη, τους μαύρους κύκλους και τις σακούλες ή τις γραμμές έκφρασης, αρκεί να ανακαλύψετε τα συστατικά που δρούν στοχευμένα σε κάθε ζήτημα.
Πώς εφαρμόζουμε την κρέμα ματιών;
Οι skin experts συστήνουν να εφαρμόζουμε πρώτα την κρέμα ματιών και μετά την ενυδατική μας κρέμα στο υπόλοιπο πρόσωπο. Αυτό συμβαίνει καθώς η κρέμα ματιών δημιουργεί ένα προστατευτικό layer γύρω από τα μάτια, ώστε να μην εισχωρήσουν εκεί τα συστατικά της ενυδατικής μας κρέμας που συνήθως είναι πιο βαριά και ερεθίζουν τα μάτια. Βεβαιωθείτε πως απλώνετε ποσότητα ίση με το μέγεθος ενός φασολιού, κάνοντας ταμποναριστές κινήσεις, προσέχοντας να μην τρίβετε την λεπτή επιδερμίδα γύρω από τα μάτια. Αποφύγετε επίσης το κινητό βλέφαρο και εφαρμόστε την κρέμα σας γύρω και κάτω από τα μάτια.