Το μικρό ψάθινο καπέλο, δημιουργία του Stephen Jones, είναι εμπνευσμένο από ένα σχέδιο του Christian Dior από το 1937. Ένα άλλο, με μεταξένιες ανεμώνες που λειτουργούν σαν «κάδρο» γύρω από το πρόσωπο, το σχεδίασε ο Marc Bohan το 1964, ενώ ένα τρίτο, που μοιάζει με μικρό «κύμα», φτιάχτηκε από μετάξι, καλύφθηκε από ζελατίνα και έχει την υπογραφή του John Galliano.
![Gelatined silk chiffon hat sculpted into a “wave” form, Spring–Summer 2009 Haute Couture collection. Christian Dior by John Galliano. Dior Héritage collection, Paris. Ο Dior και το καπέλο: Iστορίες στυλ, ιστορίες ζωής-1](https://vogue.gr/wp-content/uploads/2020/06/Rizzoli_DiorHats-%C2%A9-Solve-Sundsbo2019_3-scaled.jpg)
Τα καπέλα παραμένουν πάντα στον δημιουργικό πυρήνα του οίκου Dior – ο ίδιος ο Christian Dior είχε σχεδιάσει καπέλα για κάθε μια από τις 22 συλλογές που παρουσίασε στον οίκο που ίδρυσε το 1947, ενώ την παράδοση συνεχίζει σήμερα η πρώτη γυναίκα καλλιτεχνική διευθύντρια του brand, Maria Grazia Chiuri.
![Tulle bonnet trimmed with fuchsia-tinted turquoise organdy bows, mingled with sprigs of pink lily of the valley, circa 1970. Dior Héritage collection, Paris. Ο Dior και το καπέλο: Iστορίες στυλ, ιστορίες ζωής-2](https://vogue.gr/wp-content/uploads/2020/06/Rizzoli_DiorHats-%C2%A9-Solve-Sundsbo2019_7-scaled.jpg)