Μετράμε ήδη αντίστροφα για καλοκαιρινές εμφανίσεις και προετοιμαζόμαστε με τα σωστά προϊόντα ομορφιάς για beach ready εμφανίσεις. Το self care είναι πλέον κομμάτι της καθημερινότητας, η καλή συνήθεια της καραντίνας που σχεδιάζουμε να κρατήσουμε και μετά την επιστροφή στην κανονικότητα. Ποτέ δεν είναι αργά να ξεκινήσουμε να φροντίζουμε τον εαυτό μας και τώρα το έχουμε ακόμα μεγαλύτερη ανάγκη. Το καλοκαίρι απέχει πια μια ανάσα οπότε αφιερώνουμε λίγο παραπάνω χρόνο στην ιεροτελεστία περιποίησης του σώματός μας, ακολουθώντας τα σωστά βήματα.
Πριν το μπάνιο, με μια ξύλινη βούρτσα κάνουμε απαλό μασάζ σε στεγνό δέρμα για να ενεγοποιήσουμε την κυκλοφορία του αίματος και να απομακρύνουμε τα νεκρά κύτταρα. Προσθέτουμε στο μπάνιο μας ένα αναζωογονητικό αφρόλουτρο με δροσιστικό άρωμα καλοκαιρινών φρούτων που μετατρέπει το ντους σε home spa και αφήνουμε την μεθυστική μυρωδιά του να μας ταξιδέψει. Επόμενο βήμα, η καλή ενυδάτωση. Αυτούς τους μήνες επιλέγουμε έλαια και ξηρά λάδια, με εξωτικό άρωμα καρύδας και λουλουδιών, που αφήνουν την επιδερμίδα μας βελούδινα απαλή. Δώστε έμφαση σε ξηρές περιοχές όπως τα γόνατα, οι αγκώνες, το πίσω μέρος των ποδιών. Αφήστε τα λάδια να απορροφηθούν καλά και στη συνέχεια απλά ταμπονάρετε το σώμα σας με μια πετσέτα ώστε να φύγει η περίσσεια ποσότητα.
Αντί για κρέμα σώματος που έχει πιο λιπαρή σύνθεση συνήθως, προσθέτουμε στο νεσεσέρ μας ένα ελαφρύ και απόλυτα αναζωογονητικό body mist. Όσο για το άρωμά μας, είναι το τελικό στάδιο της προσωπικής μας περιποίησης και φυσικά έχει απόλυτα exotic διάθεση που μας ταξιδεύει. Last but not least, επειδή θέλουμε να αποκτήσουμε από τώρα το χρυσαφένιο άγγιγμα του ήλιου, ανανεώνουμε το μακιγιάζ μας με μπρόνζερ και ιριδίζουσες υφές.
Η Vogue συγκέντρωσε τα 10 προϊόντα ομορφιάς για summer ready εμφανίσεις: