Η παρατεταμένη παραμονή στο σπίτι μας φέρνει συχνά αντιμέτωπους με τους εαυτούς μας, σε μία μάχη που άλλοτε νικάμε και άλλοτε χάνουμε. Ανησυχίες για τα αγαπημένα μας πρόσωπα, τα οικονομικά μας, την επόμενη μέρα κάνουν συχνά την εμφάνισή τους αυτές τις ημέρες και είναι λογικό να μας προκαλούν άγχος και νευρικότητα.
Ωστόσο, τα πράγματα στο μυαλό μας αποκτούν βαρύτητα ανάλογα με την οπτική που τα αντιλαμβανόμαστε, δίνοντας μας την ικανότητα να ρυθμίσουμε τις αρνητικές σκέψεις, φροντίζοντας σωστά τον εαυτό μας. Το χάος των ημερών θα μπορούσε να είναι μια καλή ευκαιρία για να περιποιηθούμε τα κομμάτια του εαυτού μας που είχαμε παραμελήσει όσο βιώναμε την καθημερινότητα και να αποκτήσουμε μία ρουτίνα «αυτό-φροντίδας» (self-care) που θα μας συντροφεύει πάντα.
Η ουσία του self-care είναι κάτι παραπάνω από μία σειρά καλλυντικών και κρεμών περιποίησης που μας κρατούν νέες και όμορφες. Στην πιο αγνή της μορφή, η αυτό-φροντίδα έγκειται στην «τροφή» του εγκεφάλου και του σώματος, με σκοπό την στρέψη της προσοχής σε εμάς και τις βαθύτερες ανάγκες μας.
Αν νιώθετε την ανάγκη να μπείτε σε έναν βαθύτερο κύκλο ενδοσκόπησης και να εξασκήσετε τις self-care πρακτικές που προτείνουν οι ειδικοί, βρείτε εδώ 7 βήματα που θα σας βοηθήσουν να καλλιεργήσετε μυαλό, σώμα και πνεύμα τις ημέρες που μένετε σπίτι: