Για τη σημασία της ενυδάτωσης της επιδερμίδας έχουμε μιλήσει πολλές φορές, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση σε αυτή του προσώπου, που είναι και πιο «απαιτητική». Η πρόωρη γήρανση, οι λεπτές γραμμές, η θαμπή όψη και αίσθηση κούρασης είναι όλα στοιχεία που μπορούν να ρυθμιστούν σημαντικά με τη συστηματική ενυδάτωση του δέρματος, για αυτό και δεν παραλείπουμε ποτέ αυτό το βήμα από τη ρουτίνα ομορφιάς μας.
Τι γίνεται όμως με τις περιόδους που χρειαζόμαστε προϊόντα με πιο ενισχυμένη δράση; Η ενυδατική κρέμα είναι must αλλά μήπως υπάρχει και κάτι ακόμη πιο ισχυρό; Ναι, και αυτό είναι τα face oils, τα θρεπτικά έλαια προσώπου που προσφέρουν πολύ πλούσια ενυδάτωση στο πρόσωπο, καθώς και λάμψη που πραγματικά ακτινοβολεί. Αν δεν τα έχετε ήδη δοκιμάσει, παρακάτω έχουμε συγκεντρώσει όλες τις λεπτομέρειες που αξίζει να γνωρίζετε πριν το κάνετε, καθώς και τα 6 best seller έλαια που έχουν την έγκριση της Vogue.
Tα οφέλη
Το κύριο πλεονέκτημα των ελαίων προσώπου είναι η ικανότητά τους να σχηματίζουν ένα «φράγμα» πάνω από το δέρμα, επιτρέποντας στα ενεργά συστατικά να διεισδύσουν στην επιδερμίδα σε βάθος, χωρίς να υπάρχουν «διαρροές». Μπορούν να χρησιμοποιηθούν πριν από την εφαρμογή του μακιγιάζ για λείανση ή πριν τον ύπνο ως το τελευταίο βήμα της καθημερινής ρουτίνα σας (σε αυτή την περίπτωση, σφραγίζουν τα ενεργά συστατικά οποιουδήποτε άλλου προϊόντος έχετε χρησιμοποιήσει) για αντιγήρανση, καταπράυνση και θρέψη. Έξτρα τιπ: τα λάδια προσώπου δεν είναι μόνο για το πρόσωπο — μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν για να ενυδατώσουν τα μαλλιά, τα φρύδια και τα πετσάκια στα νύχια.